Proljetni uranak Čimburijada – nematerijalna kulturna baština Bosne i Hercegovine

PROLJETNI URANAK – ZENIČKA ČIMBURIJADA Nematerijalna kulturna baština Bosne i Hercegovine

Nakon više od dvije godine rada na projektu Nominacije proljetnog uranka na preliminarnu otvorenu listu nematerijalne kulturne baštine Bosne i Hercegovine, s ponosom Vas informišemo da smo posao priveli kraju. Naša lokalna tradicija je prepoznata i upisana na Federalnu Listu a samim tim će postati element državne liste. Veliki trud je uložen u organizaciju Okruglog stola i izradu stručnog Elaborata, u saradnji sa Filozofskim fakultetom u Zenici i Muzejom grada Zenice, u kome su sadržane i mjere u svrhu zaštite, razvoja, unapređenja i prenošenja baštine. Prikupljen je veliki broj izjava učesnika, fotografija, novinskih članaka, audio i video zapisa i drugih dokumenata koji su digitalizovani i čine prilog Elaboratu. Ova građa će biti dostupna svima koji žele da se upoznaju sa našom tradicijom a pred kraj ove godine planiramo poseban program promocije rezultata ovog, za nas i za sve naše sugrađane, velikog uspjeha. PROLJETNI URANAK – ZENIČKA ČIMBURIJADA za sada je jedini element nematerijalne kulturne baštine na Listi iz grada Zenica i Ze –Do kantona. Nadamo se da će naš uspjeh potaknuti i druge građane naše domovine da u svojim sredinama prepoznaju vrijednu nematerijalnu baštinu i predstave je čitavom svijetu. Forum građana Zenice upućuje zahvalnost našim sugrađanima koji su održali i sačuvali ovu dugogodišnju tradiciju kao i Federalnom ministarstvu kulture i sporta/športa, gradskoj upravi Grada Zenica i drugim pojedincima i organizacijama na podršci.

Sadržaj objavljenog elementa na Listi
(text i foto):

PROLJETNI URANAK – ZENIČKA ČIMBURIJADA

 

Zenička čimburijada je tradicionalna manifestacija koja se svake godine 21. marta obilježava u Zenici povodom dolaska prvog dana proljeća. Simbolički proslava uključuje spontano okupljanje građana u prirodnom ambijentu uz obale zeničkih rijeka, u društvu porodice, prijatelja i gostiju.

Centralni događaj manifestacije je priprema Zeničkog čimbura – prvog proljetnog obroka. Ovo jelo od jaja priprema se s dodatkom koprive, mladog luka ili drugih mladih izdanaka koje donosi proljeće.

Historija i tradicija

Tradicija obilježavanja prvog dana proljeća u Zenici seže daleko u prošlost, a prvi dokumentovani primjeri ove prakse datiraju iz ranih 30-ih godina 20. stoljeća. Doček proljeća započinje urankom, dok se druženje nastavlja tokom cijelog dana, uz hiljade posjetilaca svih uzrasta.

Događaji i aktivnosti

Proslava uključuje bogate sadržaje, među kojima su:

  • Pripremanje čimbura od 1500 jajai takmičenje u pripremi Zeničkog čimbura.
  • Prvo proljetno kupanje u rijeci Bosni.
  • Eko regata na rijeci Bosni.
  • Raznoliki kulturno-zabavni programi, izložbe i promotivne aktivnosti nevladinih organizacija.
  • Dječiji programi u obdaništima i osnovnim školama.
  • Maskota Čimburkokoja animira posjetioce.

Manifestaciju prati vesela atmosfera, a sadržaji su prilagođeni za sve generacije, čime se dodatno naglašava njen značaj kao kohezionog običaja za građane svih naroda, vjera i uzrasta.

Organizacija i značaj

Posljednjih decenija organizaciju Zeničke čimburijade preuzeo je Forum građana Zenice uz podršku lokalne zajednice. Ova manifestacija je prepoznata i na globalnom nivou – renomirana stranica za vremensku prognozu AccuWeather uvrstila je Bosnu i Hercegovinu, sa Zeničkom čimburijadom, među deset najboljih manifestacija obilježavanja proljeća u svijetu.

Zenička čimburijada danas predstavlja simbol zajedništva i radosti, proslavljajući buđenje prirode i dolazak proljeća na jedinstven način.