O FORUMU GRAĐANA ZENICE
Udruženje Forum građana Zenice je nevladina, nestranačka, multinacionalna, neprofitna organizacija civilnog društva, dobrovoljno udruženih građana Zenice, koje svoju djelatnost i programsku orijentaciju temelji na implementaciji odredbi Evropske povelje o lokalnoj samoupravi i Evropske konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama kao i zakonima koji reguliraju ova pitanja u državi BIH, F BiH i ZE-DO kantonu.
Prvobitni naziv udruženja bio je „Udruženje Zeničana“ Zenica. Osnivačka skupština udruženja održana je 27.decembra 1992.godine u Narodnom pozorištu Zenica. Registracija je izvršena 30. decembra 1992. godine kod Višeg suda u Zenici. Na osnivačkoj Skupštini kojoj je prisustvovalo preko 100 članova naglašeno je da Udruženje Zeničana treba da ima karakter trajne organizacije s obzirom na široko područje djelovanja. Činom registracije udovoljeno je i zahtjevu oko 10.000 građana koji su svojim potpisima stajali iza potrebe za formiranjem Udruženja Zeničana.
Ovo je period u kojem su udareni temelji organizovanog okupljanja i djelovanja građana Zenice na vanstranačkoj osnovi, a s ciljem očuvanja duha, tradicije i identiteta Zenice i boljitka njenih građana. Kako je isticao Fadil Imamović, prvi predsjednik Udruženja, „Zeničani čekaju decenijama da se okupe, uzmognu sastajati i dogovarati o problemima i potrebama svoga grada i sredine…“. Prvobitno sjedište udruženja je bilo u hotelu “Metalurg”.
1995.godine „Udruženje Zeničana“ mjenja naziv u „Forum Zeničana“, a od 1998. godine udruženje nosi sadašnji naziv „Forum građana Zenice“. Datum osnivanja 27. decembar obilježava se kao Dan Foruma građana Zenice.
NAŠA VIZIJA
Zajednica u kojoj svaka osoba ima pristup potrebnim informacijama i servisima; zajednica u kojoj se poštuje pravo na osobni izbor i gdje nema mjesta stigmi i diskriminaciji, te zdrava i osnažena zajednica, koja podstiče građanski aktivizam za dobrobit građana i grada Zenice i pruža jednake šanse svima.
NAŠA MISIJA
Kroz građanski aktivizam Forum građana Zenice radi na izgradnji mira, razumjevanja, povjerenja i odgovornosti u cilju izgradnje demokratskog i humanog društva koje će svim građanima omogućiti ljudska i građanska prava i dostojanstven život.
CILJEVI
- Razvoj demokratskih odnosa u svim sferama društvenog života u Zenici i BiH;
- Razvijanje osjećanja ljubavi prema gradu i zaštita Zenice i očuvanje njene tradicije, duhovnosti, kulture, kulturno-historijskog nasljeđa i identiteta;
- Očuvanje, zaštita i unapređenje životne sredine u Zenici;
- Unapređenje odgovornosti i kvaliteta rada lokalnih institucija vlasti jačanjem mehanizama komunikacija sa građanima i poslovnim sektorom i razvijanjem kapaciteta prirodnih i ljudskih resursa;
- Podsticanje ekonomskog, socijalnog i infrastrukturnog razvoja Zenice uz promoviranje multietničke i međususjedske saradnje i pružanje podrške procesima integracije u Evropsku Uniju;
- Afirmacija položaja i statusa mladih
- Jačanje uloge, uticaja i uključenosti organizacija civilnog društva u procese socijalne, ekonomske i političke tranzicije u BiH kroz aktivnosti javnog zastupanja, edukacije, informiranja i međunarodne saradnje;
- Saradnja sa sličnim udruženjima i organizacijama u BiH i inostranstvu;
- Razvijanje multinacionalnih i multireligijskih odnosa u skladu sa savremenim demokratskim standardima;
- Razvoj, afirmacija i očuvanje svih kadrovskih potencijala u našem gradu.
DJELATNOSTI
- Projektne aktivnosti– izrada projekata u skladu sa ciljevima i Statutom Udruženja;
- Javno zagovaranje za rješavanje aktuelnih društvenih problema i društvene promjene;
- Organizovanje javnih skupova (okrugli stolovi, naučni skupovi, tribine, konferencije, seminari, savjetovanja, predavanja, edukativne radionice, konferencije za medije i sl.);
- Organizacija kulturnih manifestacija (kulturno-zabavni programi, promocije knjiga, izložbe i sl.);
- Izdavačka djelatnost (objavljivanje knjiga, monografija, audio-vizuelnih zapisa i izdanja i drugih publikacija);
- Humanitarne aktivnosti.
Navedeni oblici djelovanja moraju biti u skladu sa Statutom i drugim općim aktima Udruženja.
ORGANIZACIONA STRUKTURA
Struktura organizacije Foruma građana je sačinjena od Skupštine, Predsjedništva, Nadzornog odbora, Suda časti i Savjeta, te povremenih radnih tijela (timovi, radne grupe, komisije) sa preko 100 članova iz različitih društveni oblasti.
FINANSIRANJE FGZ
Finansijska sredstva za rad i djelatnosti Udruženja obezbjeđuju se iz:
- Članarine;
- Realizacijom projekata finansiranih od strane domaćih i inostranih vladinih i nevladinih institucija i organizacija;
- Dobrovoljnih priloga i poklona fizičkih i pravnih lica;
- Donacija i sponzorstva;
- Drugih prihoda stečenih u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima i Statutom Udruženja.
Učlanjenjem i angažovanjem u Forumu građana Zenice možete pronaći vlastiti segment interesovanja, te svoje mišljenje i stavove izraziti kroz svoje talente, vještine i aktivizam.
Struktura organizacije
Foruma građana Zenice je sačinjena od Skupštine, Predsjedništva, koordinacionih odbora i volontera.Posebnost naspram sličnih NVO-a se očituje u 18 koordinacionih odbora koji realizirajući projekte iz svog domena doprinose kvalitetu našeg rada.
OSNIVAČI
Po prvom Rješenju o registraciji od 30.12.1992.godine Predsjedništvo Skupštine Udruženja Zenićana činili su svi Osnivači Udružena:
1. Fadil Imamović – Predsjednik Skupštine 2. Hamdija Kulović – Zamjenik predsjednika 3. Tomislav Poljak 4. Ulvija Tarabar – Zamjenik predsjednika 5. Mišo Kuzmanović – Zamjenik predsjednika 6. Husein Serdarević 7. Faik Uzunović – Zamjenik predsjednika 8. Muhamed Aliefendić – Zamjenik predsjednika 9. Zlata Šehić 10. Muhedin Pojskić 11. Boris Britvar 12. Armina Gičević 13. Asim Karić 14. Jovan Spajić 15. Bedrudin Salčinović 16. Vjekoslav Barać 17. Muhamed Islamović 18. Slavica Hrnkaš 19. Nihaz Gradinčić |
20. Željko Lincner 21. Zlatan Arnautović 22. Senad Pruščanović 23. Josip Dujmović 24. Vlado Spajić 25. Zlatko Delić 26. Emir Hodžić 27. Zlatko Zović 28. Mirsad Jelešković 29. Mirsad Mešić 30. Rasim Sakčinovič 31. Zoram Mišetić 32. Safet Frndić 33. Besim Kulenović 34. Ahmed Alić 35. Josip Karačić 36. Masar Krasnić 37. Vlado Adamović |
PREDSJEDNICI FORUMA GRAĐANA ZENICE

Fadil Imamović, prvi predsjednik FGZ od 1992 -1997
Fadil Imamović,rođen u Zenici 1912 godine, najpoznatiji zenićki advokat, izabran je od Inicijativnog odbora za formiranje Foruma građana Zenice za prvog predsjednika.
Osnovnu školu završio je u Zenici, a šerijatsku gimnaziju u Sarajevu. 1936. godine u Beogradu završava pravni fakultet. Kao sudija radio je u Travniku, Bugojnu, Sarajevu i Zenici. Bio je vječnik ZAVNOBIH-a u Mrkonjić gradu 25.11.1943. god., prvi predsjednik Sreskog narodnog odbora Zenice, član ustavotvorne skupštine FNRJ i sekretar vrhovnog suda BIH. Od 1951. god. radi u Zenici kao advokat i u tom poslu ostaje do penzije – 1984. I kao advokat bio je u najvišim tijelima advokatske komore BIH i Jugoslavije.
Fadil Imamović je umro 1997. godine.

Prim.dr. Muhedin Pojskić, predsjednik 1998 – 2002
Prim.dr. Muhedin Pojskić rođen je u Zenici 1945 godine. Školovao se u Zenici, potom u Sarajevu, dgje je sa izvanrednim uspjehom završio medecinski fakultet. Specijalizirao je ORL. Radio kao ljekar specijalista u bolnici i ZMR-a. Tokom agresije na našu zemlju obnašao je funkciju načelnika III korpusa Armije BiH, te ostao u Armiji četiri godine. Pojskić je bio aktivan skoro 15 godina kao amater u pozorištu mladih u Zenici i Sarajevu, u tri mandata bio je vijećnik u Opštinskom viječu, au Forumu građana Zenice je bio pkretač oživljavanja tradicionalnih manifestacija kap što su Čimburijada, Vrandučka ašlama, Lastavica itd. Za svoj rad dobio je niz pohvalai priznanja od kojih ističemo “Nagradu grada Zenice” i ” Humanista Crvenog krsta”.
Članovi Predsjedništva u tom periodu:
Pojskić Muhedin, Aliefendić Muhamed, Bilić Zdravko, Veseljak Mladen, Sijerčić Emin, Rebernik Zdenko, Tarabar Ulvija, Frndić Abdulah, Goletić Šefkija, Mataradžić Alija, Ramić Mirsad, Hrnkaš Slavica, Brdarević Fikret, Skender Hajrudin i Franjić Vladimir.

Muhamed Aliefendić, predsjednik 2002 – 2009
Muham aliefendić, predsjednik Foruma građana Zenice u dva mandata, rođen je u Zenici 1937. godine. Školovao se u Zenici i Sarajevu, diplomirao ekonomiju. Radio je na poslovima istraživanja tržišta u RMU-Zenica, a kasnije je obavljao dužnost direktora marketinga. Jedan mandat je bio sekretar regionalnog SUP-a, a zatim dva mandata predsjednik UO RMK Prometa Zenica. U Forumu građana je od osnivanja, a dužnost predsjednika je primio od dr. Pojskića. Taj volonterski posao uspješno je radio sve do 2009. godine, kada ga je naslijedio Muhsin Ibrahimagić.
Članovi Predsjedništva o tom periodu:
Aliefendić Muhamed, Pojskić Muhedin, Cicmil Ljiljana, Selimović Abdulah, Topalović Nihad, Pašalić Elvir, Frndić Abdulah, Debeljak Zvonko, Sijerčić Emin, Isaković Elvedina i Goletić Šefket.

Muhsin Ibrahimagić, predsjednik 2009 – 2013
Rođen u Zenici 1953. godine. Osnovnu, srednju tehničku školu i metalruški fakultet završio u Zenici. Devet godina radio u željezari “Zenica” u pogonu koksara. U toku rada u željezari aktivno se bavio inovatorskim radom i dva puta učestvovao na državnim smotrama inovatora. Od 1988. godine tri godine radio na Metalurškom institutu u Zenici kao istraživač. Za vrijeme rada na institutu bio član stručnih timova koji su riješavali praktične tehnološke probleme u Željezari. Od novembra 1990. godine radio u oćini Zenica: kao inspektor, direktor direkcije za komunalne poslove, šef službe za urbanizam i šef sektora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu.
Od 1998. do 2010.g.član uprave (dva mandata predsjednik) sportskog društva Klub sjedeće odbojke”Zenica 92″
Od 2000.g. – do dec. 2006.g. predsjednik UO udruženja “Rahmet” Zenica
Dugogodišnji član Lovačkog udruženja “Zmajevac” Zenica
Članovi Predsjedništva u tom periodu:
Ibrahimagić Muhsin, Plevljak Fikret, Tarabar Ulvija, Mutapčić Jasmin, Mišanović Tvrtko, Bohinjc Franjo, Šestić Harun, Frndić Abdulah, Pojskić Muhedin, Goletić Šefket i Debeljak Zvonko.

Tvrtko Mišanović , predsjednik od 2013 – 2018
Rođen u Zenici 1961. godine. Osnovnu školu, gimnaziju i mašinski fakultet završio u Zenici. Radio kao nastavnik informatike, izvršni producent BH muzičke nagrade “Davorin” i profesor matematike, a trenutno radi kao općinski inspektor. Pohađajući osnovnu i srenju muzičku školu bio član orkestra i horova (KUD “Željezara Zenica”, kamerni, omladinski, HKD “Napredak”). Kao aktivista NVO prošao mnoge obuke, treninge i seminare.
Članovi Predsjedništva u tom periodu:
Mišanović Tvrtko, Frndić Abdulah, Debeljak Zvonko, Ibrahimagić Muhsin, Kadrić Faruk, Kesić Kenan, Bektaš Mirhunisa, Marjanović-Suljič Vukica, Stankovič Aleksa, Salčinović Meliha i Franjić Vladimir. Predsjednik skupštine Muhamed Aliefendić.

Faruk Kadrić , predsjednik od 2018
Rođen 02.10.1950. godine u Zenici, gdje je završio osnovnu školu i Gimnaziju a nakon toga nastavio studij na Metalurškom fakultetu. Ukupan profesionalni angažman ostvario je u Zenici radeci na strucnim i rukovodnim poslovima u TP”Progres”, OKSSO, OKSK, SOUR “ZPP”, “Felis” d.o.o. i BZK”Preporod”. Volonterski angažman u raznim društvima i udruženjima, a posebno u oblasti kulture, u kontinuitetu ostvaruje više od 40 godina. U FGZ radi od 2006.godine i aktivno se angažuje na realizaciji više projekata. Dobitnik je Plakete Zenice za doprinos u oblasti kulture i kulturno-historijskog nasljeda Zenice.
Članovi Predsjedništva:
Drago Ðordić , Muhsin Ibrahimagić, Tvrtko Mišanović, Mirsad Mujkić, Bojan Gvozdenović, Vukica Marjanović – Suljić, Fikreta Hodžbo, Emir Kratina, Zlatan Dizdarević i Faruk Čolic. Predsjednik Skupštine Vladimir Franjić.
POČASNI ČLANOVI

Tarik Filipović je dobio priznanje Počasni član Foruma građna Zenice zbog njegovog ukupnog angažmana na promociji grada, kao i često isticanje vrijednosti ljudi, sportskih kolektiva, običaja i dogadaja u Zenici.

Semiru Osmanagiću je dodjeljeno priznanje zbog upornosti i hrabrost kojom brani ideju u koju vjeruje i da kroz otkrivanje do sada nepoznatih historijskih činjenica promoviše zemlju Bosnu i Zenicu iz koje je potekao.